Dentální hygiena

Dentální hygiena

 • Fluoridacekromě pravidelné ústní hygieny, je potřeba provádět také pravidelnou fluoridaci zubů. Fluorid se spojuje se zubní sklovinou, vytvrzuje a činí ji odolnější vůči vzniku zubního kazu. Protektivní (ochranné) účinky fluoridu na zubní sklovinu jsou již léta prokázány. Z různých studií vyplývá, že působení fluoridů má převážně lokální charakter. To znamená, že cílem fluoridové prevence není doporučovat pacientům příjem určitých dávek fluoru v potravě v očekávání, že bude zabudován do struktury zubní skloviny, a tím ji posílí. Z hlediska kvality skloviny je daleko důležitější její častý a pravidelný přímý kontakt s fluoridovými ionty.
  Ten lze zabezpečit několika ruznými způsoby: fluoridací pitné vody, zubních past, soli, atd. Vzhledem k tomu, že plošná fluoridace pitné vody byla v naší republice v 90. letech ukončena, hraje dnes hlavní roli v domácí prevenci použití zubních past s přídavkem fluoridu.
  Profesionální fluoridaci doporučujeme zejména v případech, kdy je z různých důvodů zvýšeno riziko vzniku zubního kazu: nedostatečná hygiena, vrozená nízká odolnost skloviny, zuby oslabené dlouhodobým zanedbáním péče, zuby s mnohočetným ošetřením, přidružená onemocnění, která negativně ovlivňují kvalitu skloviny (působením žaludečních šťáv nebo jiných organických kyselin - např.gastroesofageální reflux, mentální anorexie, apod.)
   
 • Pečetění fisur - ochrana povrchu zubu odolným materiálem. Pečetění zubů doporučujeme v naší ordinace zejména u dětí, které mají čerstvě prořezané a dosud zdravé zuby, u kterých je zvýšené riziko kazivosti. Metoda, při níž se zub nevrtaná, je založená na chemickém naleptání povrchové vrstvy skloviny a posléze nanesení zatékajícího výplňového bílého materiálu. Vaše zuby jsou na žvýkacích, někdy i bočních ploškách modelovány s méně či více hlubokými rýhami, vkleslinkami a prohlubeninami - tedy tzv.fisurami nejrůznějších tvarů. A právě tato místa jsou hlavní příčinou nenápadné devastace zubu zubním kazem, neboť jsou velmi špatně přístupná čištění a velmi dobře se právě sem natlačí maximum zbytků potravy.
  Toto ošetření při špičkové hygieně obnáší zachování téměř intaktního zubu na celý život.
   
 • Air flow – tzv.“pískování“ je vysoce efektivní metoda, která šetrně a bez rizika poškození zubů odstraňuje povlaky a pigmentace z povrchu zubu pomocí speciálního přístroje a jemného prášku Již ve starověkém Egyptě byla používána k vybělení zubů soda. Hippokrates dokonce poukazoval na neutralizační účinky solí - tušil, že po jídle kyselost v ústech stoupá a z toho se mohou zuby kazit. Začátkem nového století proběhla revoluce v odstraňování skvrn ze zubů.
  Na trhu se objevil přístroj k odstraňování pigmentací zaručující šetrné vyčištění zubního povrchu od bakterií a plaku, včetně různých pigmentací. Nazývá se Air-Flow, neboli pískovač. Pracuje na principu vysokého tlaku vody a vzduchu v kombinaci se speciálně granulovaným práškem - jedlou sodou. Několik let se prováděly výzkumy a nyní je použití jedlé sody v dentální hygieně takovou malou renesancí.
  Bez mechanického obrušování zubní korunky kartáčkem a abrazivní depurační pastou můžeme velmi rychle a hlavně šetrně vyčistit zub nejen od pigmentací a plaku, ale i neutralizovat povrchy zubů od kyselin a bakteriálních zbytků. Můžeme tak klientovi zajistit znovunavrácení původní bělosti zubů a ještě zvýšit pH v ústech tak, aby se pozastavily veškeré demineralizační procesy zubních tkání.
   
 • Bělení zubů – provádíme bezpečnou metodu ordinačního i domácího bělení.
  Bělení zubů v ordinaci je velmi oblíbená a naprosto bezpečná procedura, jsou-li dodržena určitá pravidla. Ať už plánujete svatbu, sraz se spolužáky po dvaceti letech, pracovní pohovor, chystáte se vstoupit do modelingu nebo Vám jen nevyhovuje barva Vašich zubů, bělení je přesně to, co hledáte.
  S přibývajícím věkem, častější konzumací nápojů a potravin obsahujících pigmenty nebo kouřením získávají zuby tmavší odstín.
  Podle nedávno zveřejněné studie je 55.1% pacientů nespokojeno s barvou svých zubů a 23.3% si je dokonce zakrývá, když se smějí. Mnozí lidé se snaží vybělit si své zuby laicky doma pomocí volně prodejných přípravků. Odborná veřejnost dobře ví, že mnohé z těchto přípravků nefungují vůbec nebo jen krátkodobě (např. bělící zubní pasty často obsahují alkohol, který odvodní zubní sklovinu a zuby pak přechodně vypadají bělejší). Některými prostředky si však mohou pacienti i ublížit (poleptání dásní, sliznic apod.). Doma nikdy nelze dosáhnout stejného a hlavně srovnatelně kvalitního výsledku jakého je možné docílit při ordinačním bělení.
  Výhodou ordinačního bělení je úspora času a okamžitý účinek . Pokud má pacient zájem, je možno nechat vyrobit v laboratoři přesnou formu na domácí bělení, zhotovenou dle otisků zubů pacienta. Využívá se k domácímu dobělení a jako udržovací terapie, která může následovat po terapii ordinační.
  Postup:
  Bělení se provádí se na očištěných zubech, je nutno odstranit plak a zubní kámen . Poté se odstíní dásně nanesením speciálního, světlem tuhnoucího gelu (aby nedošlo k jejich poleptání během bělení). Následuje aplikace bělícího gelu s peroxidem vodíku na plochy zubů ve viditelném úseku a krátké ozáření speciální lampou s modrým světlem, která celý proces výrazně urychlí. Postup se opakuje 2-3x. Celý zákrok trvá přibližně hodinu a je zcela bezbolestný. Bělení zubů může zcela výjimečně způsobit dočasné zvýšení citlivosti zubů. Citlivost zubů mizí během několika dnů. Nicméně aby se tomuto jevu předešlo, aplikuje se po skončení bělení tzv.desenzibilizér.
   
 • Kyretáže - je odstranění infikované granulační tkáně a zubního kamene pod dásní
   
 • Zubní šperky

Pečetění fisur

Zeptejte se stomatologa

Zeptejte se našeho specialisty na kterékoliv otázky týkající se stomatologické problematiky nebo se podívejte do záložky dotazy a pojmy, kde najdete odpověď na Vaši otázku.